Sub Committee

Coaching Sub-Committee


Chairperson
Mr Ramesh Apoo

Members

Mr Rajan Krishnan
Mr David Viner

Secretary
Ms Rytha Lew


Umpiring Sub-Committee


Chairperson
Mr Mathavan Devadas

Deputy Chair
Mr G Ramatas

Members

Mr Lim Hong Zhen
Ms Bernetta Tan
Mr R Kumarasan
Mr Tan Wee Lee
Ms Tan Khoon Kim Cookie

Ex-Officio
Mr Jevan Tan

Secretary
Mr Saffwan Othman

 


Youth Development Sub-Committee 


Co-Chairperson
Mr Savinder Singh Dhillon
Ms Rilaini Sapari

Members
Ms Azizah Kamaruddin
Mr Robin Ng Wan Chiang
Mr Ramesh Thangarajoo
Mr Tan Keng Siong
Ms Siti Amalina Binte Mohamad Said
Ms Amirah Binte Ariffin

Ex Officio
Mr Mathavan Devadas

Secretary
Mr Vikraman Karuppayah

 


Establishment Committee


 

Chairperson
Mr Jevan Tan

Deputy Chair
Ms Rilaini Sapari

Members

Ms Vimalatulasi
Ms Lena Quek Hwee Hoon
Mr Krishnasamy Rajaram
Mr Bala Muraly
Mr Chris De Lavigne

Ex Officio
Mr Mathavan Devadas

Secretary
Mr Sajivan Hariram


High Performance and Athlete Selection Sub-Committee


Chairperson
Mr Mathavan Devadas

Members
 Mr Aw Bang Hui
Ms Tay Siu Hua
Ms Dahlia Borhan
Mr V K Chelvan
Mr David Craig Viner
Mr Rajan Krishnan

Secretary
Ms Rytha Lew


Tournament Sub-Committee


Chairperson
Mr Gopalan Naidu

Deputy Chair
Mr Yeo Seh Hoe

Members
Mr Ravin Periasamy
Mr Nordin Manaff
Mr Patrick Fok
Mr Sunny Sidhu
Mr Sean Chen
Mr Harvinder Singh
Ms Janice Tan

Ex Officio
Mr Mathavan Devadas
Mr Jevan Tan

Secretary
Mr Saffwan Othman


Communications and Community Engagement Sub-Committee 


Chairperson
Mr Jevan Tan

Members
Mr Olaf Kwakman
Ms Nurul Ain Binte Nordin
Mr Jeter Yap
Mr Barry Hamberg

Secretary
Mr Vikraman Karuppayah


Disciplinary Sub-Committee


Chairperson 
Mr Intekhab Khan

DC Members 
Mr Bala Chandran
Mr Daniel Tan
Ms Laura Liew
Mr Alex Wong
Mr Bhaskaran Sivasamy
Mr Ivan Chua
Mr M Silvarajoo
Mr Lim Khoon
Mr Rajinder Singh
Mr Dzulkarnain Nordin
Mr J Jayaprakash
Mr Hamidul Haq 
Mr S Suresh
Mr Damo
Mr Edith Chen
Mr Keith Han
Mr Huang Jieyang
Ms Sara Elizae Yang

IC Members
Mr Vikas Chandiramani
Mr Alvin Chang
Mr Nanda Kumar Ponniya

Fixtures

  • Apr 23, Sun, 7:30pm
    NWL 1
    Crescent vs SCC   (Venue: SK 2)
  • Apr 23, Sun, 3:00pm
    NWL 2
    SCC vs Project Vaults A   (Venue: PESEB)
  • Apr 22, Sat, 4:30pm
    NWL 1
    Tornados vs Jansenites   (Venue: SK 1)
  • Apr 22, Sat, 6:00pm
    NHL 1
    Crescent vs Hollandse   (Venue: SK 2)
  • Apr 22, Sat, 7:30pm
    NWL 2
    Khalsa vs Crescent   (Venue: SK 2)
  • Apr 23, Sun, 4:30pm
    NHL 2
    Tannibellies vs SRC   (Venue: SK 1)
  • Apr 23, Sun, 6:00pm
    NWL 1
    SRC vs Jansenites   (Venue: SK 1)
  • Apr 23, Sun, 7:30pm
    NHL 1
    ORA vs SRC   (Venue: SK 1)
  • Apr 22, Sat, 10:30am
    NHL 1
    SCC vs ORA   (Venue: SK 2)
  • Apr 22, Sat, 3:00pm
    NWL 1
    SCC vs Vanquishers   (Venue: SK 1)
  • Apr 22, Sat, 7:00pm
    NHL 2
    Eagles – Project Vaults vs Khalsa   (Venue: SK 1)
  • Apr 22, Sat, 7:30pm
    NHL 2
    SP vs Eagles   (Venue: PESEB)
  • Apr 22, Sat, 4:30pm
    NWL 2
    Tornados vs Rising Stars   (Venue: PESEB)
  • Apr 23, Sun, 3:00pm
    NHL 2
    Tornados vs SCC   (Venue: SK 2)
  • Apr 23, Sun, 4:30pm
    NHL 1
    SCC vs Hollandse   (Venue: SK 2)
  • Apr 23, Sun, 6:00pm
    NHL 2
    Jansenites vs Barkerites   (Venue: SK 2)
  • Apr 23, Sun, 4:30pm
    NWL 2
    Balestier Lions vs Project Vaults B   (Venue: PESEB)

Singapore Hockey Federation

57 Anchorvale Road
#02-08 Seng Kang Sports and Recreation Centre
Singapore 544964

+65 6312 9686